Yükleniyor...

Türk Mağara Turizminin Mihenk Taşı: Burdur İnsuyu Mağarası


Can gezikolikler, hepinize kucak dolusu selamlar. Çalışmalarımızı; İnternet sitemiz; https://www.muratakseyahat.com/ Facebook grubumuz; https://www.facebook.com/groups/1379770878706637/ Facebook sayfamız; https://www.facebook.com/muratak2288/ ve Youtube kanalımıza; https://www.youtube.com/c/DRMURATAKSEYAHATYAZARIREHBER  abone olarak takip edebilirsiniz.

Sevgili dostlar, bugün sizlerle Burdur’un ev sahipliği yapmakta olduğu nefes kesen güzelliğe sahip, ülkemizin turizme kazandırılan ilk mağarası olan İnsuyu Mağarası’nı keşfe çıkacağız. O halde daha sizleri daha fazla bekletmeden bu nefes kesen güzelliği yakından tanıyalım.

İLKLERİN MAĞARASI: İNSUYU MAĞARASI

Burdur – Antalya karayolunun güneydoğusunda yer alan İnsuyu Mağarası, ülkemizin turizme açılan ilk mağarasıdır. 1965 yılında biz gezginlerin ziyaretine açılan eşsiz güzelliğe sahip bu yer, günümüzün en önemli turistik yerlerinden biri haline gelmiştir. Deniz seviyesinde 1200 m. yükseklikte, 597 m. uzunluğunda olan bu mağara, su yüzeyine paraleldir yani yatay uzantılı bir mağaradır.

İNSUYU’NUN 9 HARİKASI

İnsuyu Mağarası, bundan 10-15 milyon yıl önceye kalker tortullanmalarından oluşmuş içindeki sarkıt, dikit ve kolonlar nefes kesici güzelliktedirler. Mağaranın içindeki hava oldukça serin ve tazedir. Bu eşsiz güzellikteki mağarada tam 9 tane göl bulunmaktadır. Bu göllerin hepsi ilginç bir şekilde birbirine bağlanmaktadır. Ayrıca bu göller arasında bulunan 512 m2’lik alana sahip ’’Büyük Göl’’ Türkiye’nin en büyük yeraltı gölü olma özelliğini taşımaktadır. Yaklaşık 15.000 yılda oluşmuş sarkıt ve dikitleri ile sizleri büyüleyen mağaranın içerisinde dolaşırken göl yazılı levhalara rağmen “Olmayan Göller” muhakkak ki dikkatinizi çekecektir. Zaten insuyu ismi de kimi yerde 20 metre derinliğe erişen irili ufaklı 9 adet gölden gelmektedir. Fakat üzülerek belirtmeliyim ki; 9 adet gölün 9’u da son yıllarda Göller Yöresi’nde yaşanan çetin kuraklıktan dolayı içi boş kuru bir haldedir.

DİLEK GÖLܒNDE MADENİ PARALAR

Yeraltı gölleriyle İnsuyu Mağarası içinde bulunan en meşhur göllerden biri olan “Dilek Gölü” son yıllarda kurumuş göller arasındadır. Oldukça ilgi gören bu göle insanlar madeni paralar atıp dileklerini diliyorlar ve bunların gerçekleşeceğine inanıyorlar.

İNSUYU MAĞARASI’NIN MUHTEŞEM EFSANESİ

Sagalassos Kenti’nin yüce kralı Severianus, biricik kızı Asume’yi soylu bir ailenin oğluyla evlendirir. Ama çiftler, geçinemezler. Yüce kral, çok üzülür, üzüldüğü kadar da kızgındır. Çiftleri cezalandırmak için adamlarına emir verir. Çifti, İnsuyu Mağarası’nın en uzak köşesinde ölüme terk eder. Günler birbirini kovalar. Çift, İnsuyu Mağarası’nın şifalı sularından içerek beslenirler. Bu arada ne olduysa, çift birbirini sevmeye başlar. Onların büyüyen sevgisi bir ışık olur ve mağaranın çıkış kapısını gösterir. Mağaranın mı yoksa prensesin mi büyüsüdür, o günden sonra mağarayı ziyaret eden karı ile koca aynı yastıkta kocamış, sevgililer ise hiçbir zaman ayrı düşmemiştir. Kaynak: Akcan Mir – Tarihten Notlar

YAZ MEVSİMİNDE KAVURUCU SICAĞA ALDANMAYIN

Yaz aylarında giderseniz kavurucu sıcağa aldanmayınız, mağaraya girerken mutlaka üzerinize kalın bir şey giyin ve ayağınıza altı kaymayan ayakkabı giyin. Çünkü içeride oldukça soğuk bir hava ile karşılaşacaksınız. Demedi demeyin.

HER DERDE DEVA ÖZELLİKLE DE ASTIMA

Bu arada mağara, astım hastalığı başta olmak üzere birçok solunum rahatsızlığına iyi gelmektedir. Mağaraya giriş fiyatları da oldukça makul olup cüzi bir ücret karşılığında bu güzellik karşısında adeta büyüleneceksiniz.

MUHTEŞEM BURDUR ŞİŞ KEBAP, KIYMALI VE PEYNİRLİ PİDELER!

Burdur’a gelirseniz ünü Burdur’unda sınırlarını aşarak tüm Anadolu’ya yayılan enfes bir lezzete sahip Burdur şiş kebabını tatmadan Burdur’dan sakın ayrılmayın sevgili dostlar. Bu yemeğin pişmesi için yapılmış özel şişler bulunmaktadır. Yemeğe lezzet veren ana malzeme ise koyun etinin yağlı kaburga kısmıdır ve bu kaburgalar kuşbaşı şeklinde doğranmaktadır. Burdur’un efsade damak tadı Burdur şiş kebap ile birlikte yine damaklara destan Burdur kıymalı ve peynirli pidelerini, tahinli ekmeğini, yine hepsi birer Burdur efsaneleri olan Burdur ceviz ezmesini, haşhaş helvasını, kenevir helvasını, haşhaşlı kömbesini tatmadan bu muhteşem lezzetler ile midenizi bayram ettirmeden Burdur’dan sakın ola ayrılmayın.

ROTANIZI BURDUR’A ÇEVİRİN

Ülkemizin turizme açılan ilk mağarası İnsuyu Mağarası’nın hemen girişinde  etrafınızda piknik yapan insanlar görebilirsiniz. Sevgili dostlar, bunun için bu muhteşem mağara ziyaretiniz sonrasında acıkan karınlarınızı bayram ettirmek için piknik sepetinizi, hamağınızı sakın unutmayın ve piknik sonunda lütfen çevreyi temiz bırakın. Tıpkı bir sonraki ziyaretinizde bulmak istediğiniz gibi…

İNSUYU MAĞARASI’NA YELKEN AÇIN

Muhteşem güzellikteki bir doğa harikası, ülkemiz mağara turizminin başlangıç noktası İnsuyu Mağarası’nı sizlerde görmek, birbirinden göz alıcı harikulade pozlar yakalamak için özgürlüğünüzü alın ve Burdur ilimize İnsuyu Mağarası’na yelken açın, hep seyahatte kalın.

Web Sitemiz: https://www.muratakseyahat.com/ Youtube Kanalımız: https://www.youtube.com/c/DRMURATAKSEYAHATYAZARIREHBERFacebook Sayfamız:  https://www.facebook.com/muratak2288/Facebook Grubumuz: https://www.facebook.com/groups/1379770878706637/Instagram Sayfamız: https://www.instagram.com/yrd.doc.dr._murat_ak_seyahat/?hl=tr

Şirin Sude TEZCAN

Yorum Yazın

Diğer sosyal medya adreslerimizden takip edebilirsiniz.

İçeriğimiz ile ilgili değerlendirmelerinizi ve içeriğimiz ile ilgili eklenmesini istediğiniz konular var ise lütfen yorum olarak iletiniz.

(Mesaj için 255 karakter limiti bulunmaktadır.)
Akşehir
Akşehir
 • 17.4.2021
 • 28 gün önce
DOĞANIN BESTESİ: SARIVELİLER
DOĞANIN BESTESİ: SARIVELİLER
 • 14.10.2020
 • 214 gün önce
ABCDEFGH4
ABCDEFGH4
 • 23.9.2020
 • 234 gün önce
Suğla Gölü
Suğla Gölü
 • 27.8.2020
 • 261 gün önce
BİSKÜVİ KOKAN ŞEHİR KARAMAN
BİSKÜVİ KOKAN ŞEHİR KARAMAN
 • 31.5.2020
 • 349 gün önce
HÜZÜNLÜ KADİM ŞEHİR: HASANKEYF
HÜZÜNLÜ KADİM ŞEHİR: HASANKEYF
 • 28.12.2019
 • 505 gün önce
Kuzey’in Kızı: Oslo
Kuzey’in Kızı: Oslo
 • 26.12.2019
 • 507 gün önce