Yükleniyor...


YEŞİL VE MAVİNİN BULUŞTUĞU EŞSİZ GÜZELLİK: SUĞLA GÖLÜ

Doğal güzelliğini, eşsiz kokusunu daha ulaşmadan hissedeceğiniz Suğla Gölü’nde bambaşka bir tecrübe ve hafızanızdan kolay kolay silinmeyecek muhteşem hatıralar sizleri bekliyor. Çok sayıda kuş türünün yaşadığı ve masmavi gökyüzü ile suyun tarifsiz uyumu sizi çok farklı dünyalara götürecek. Kuşların suyun üzerinde muhteşem süzülüşünü izlerken yakalamaya çalışacağınız pozlar sizi biraz yoracak şimdiden hazırlıklı olun

KONYA İLİMİZİN SEYDİŞEHİR İLÇESİNDE

Suğla Gölü, cennet ükemizin Göller Yöresi içerisinde bulunmaktadır. Diğer bir ismi Karavilan Gölü olan Suğla Gölü, Konya ili Seydişehir ilçesi sınırlarında Aşağıkaraören Köyü yakınlarında bulunuyor. Seydişehir’den minibüslerle ve taksilerle ulaşımın sağlanabildiği Suğla; Konya il merkezine yaklaşık 110 km, Seydişehir ilçe merkezine ise yaklaşık 18 km mesafede bulunuyor.

GÖL TEKTONİK OLUŞUMLU

Eşsiz güzelliğe sahip olan Suğla Gölü, gittiğinizde muhteşem doğallığını rahatlıkla hissedeceğiniz tektonik oluşumlu bir göldür. Nitekim Suğla Gölü’nün bulunduğu bölge, tektonik yani depremsel hareketlerin görülebildiği bir destinasyon. Dolayısıyla Suğla Gölü’de bu tektonik hareketlerin ve çökmelerin sonucunda doğal olarak oluşmuş. 

FOTOĞRAF TUTKUNLARI İÇİN MÜTHİŞ

Yeşil ve Mavinin buluştuğu Suğla Gölü; fotoğraf ve doğa tutkunları için adeta bir cennet. Yıllar sonra bile güzel anılarınızdan ve belleğinizdeki kadrajınızdan asla silinmeyecek.  Yeşil ve mavinin muhteşem uyumu, Suğla Gölü’nde. Özellikle kuşların havada ve suyun üzerinde muhteşem süzülüşünü yakalamak sizi oldukça keyiflendirecek, huzurun doruklarına çıkmanıza vesile kılacak. Suğla Gölü, oksijen dolu tertemiz havası, doğallığı ve eşsiz manzarası ile doğa tutkunların büyülemesinin yanında unutamayacakları muhteşem bir deneyim olacak.

Yağışlı yıllarda alanı iyice genişlemekte kurak yıllarda ise göl kurumakta

Bu eşsiz güzelliği görmek için en uygun zaman mayıs ve temmuz ayları arasıdır. Bu dönemde göldeki su seviyesi, en yüksek seviyeye çıkar. Kurak yıllarda bu eşsiz güzelliğin en güzel halini görmek maalesef imkansız. Ancak benim gibi balık tutmayı seviyorsanız bu aylarda gitmemenizi öneririm.

KUŞLARI İZLEMEKTEN KENDİNİZİ ALAMAYACAKSINIZ

Suğla Gölü’nde yeşil ve mavinin eşsiz uyumunun yanında, gölde çok sayıda kuş türü de bir arada yaşıyor.  Göldeki kuşların muhteşem ötesi süzülüşleri ve sesleri ruhunuzu dinlendirecek.

İÇİNDEN ŞELALE GEÇEN GÜZELLİK: TINAZTEPE MAĞARALARI

Her yıl çok sayıda turistin ziyaret etmeden geçmediği, toplam uzunluğu yaklaşık 22 km ile dünyanın en uzun mağaralarından biri olan Tınaztepe Mağarası, astım hastaları için son derece idealdir.  Muhteşem güzellik Suğla Gölü’ne geldiğinizde Tınaztepe Mağaralarını da görmeden geçmeyin derim. Tınaztepe Mağarası’nın göz alıcı güzellikteki sarkıt ve dikitleri ile eşsiz bir deneyim sizleri bekliyor. İçinde bir adet gölü ve aynı zamanda şelalesi de olan bu mağaraya ulaşım son derece rahat ve kolay. Bu nedenle bölgeyi kapsayan günübirlik turların içine çok rahat eklenebileceği gibi kendi gezi programınız içerisine de çok rahat ekleyebilirsiniz.

BEYŞEHİR GÖLܒNÜ GÖRMEDEN GEÇMEYİN

Yine Göller Yöresi’nde yer alan ve ülkemizin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü’nü görmeden geçmeyin. Beyşehir Gölü’nün denizleri aratmayan güzellikteki plajı sizleri çok şaşırtacak. Beyşehir Gölü, doğal güzelliğinin yanında eşsiz pozlar yakalayabileceğiniz, muhteşem bitki örtüsü ve eşsiz havası ile sizleri adeta büyüleyecek. Göl kıyısındaki şirin restoranlarda yiyeceğiniz senatör (tatlı su levreği), sazan, yayın gibi tarifsiz lezzetteki balıklarda Beyşehir Gölü size unutulmaz bir gün yaşatacak.

BU LEZZETLER İÇİN SEYDİŞEHİR’E TEKRAR GELECEKSİNİZ

BATIRIK

Birçok yöreye ait olduğu iddia edilen fakat her yörede farklı yapılan batırıkın Seydişehir’de ki eşsiz ve sıra dışı lezzetini tatmanızı şiddetle tavsiye ederim. Eşsiz damak tatlarınız arasında yer alacak enfes tat batırık eminim sizi tekrar Seydişehir’e getirecek

BAMYA ÇORBASI

Özellikle Konya düğünlerinde tatlıdan sonra gelen sunumuyla ağızda muazzam bir tat bırakan, benim gibi bamya yemeğini sevmeyenlerin bile rahatlıkla yiyebileceği bamya çorbası sizlere çok farklı bir deneyim sunacak.

ETLİ EKMEK

Konya mutfağının değişmez ve artık klasik lezzetlerinden olan etli ekmeği de gezi menünüze ekleminizi mutlaka tavsiye ederim. Özellikle peynir ve et karışımıyla yapılan çeşidine ‘’Mevlana’’ ismi verilmekte. Konya’da neredeyse hemen her fırınlı restoranda bulabileceğiniz bu tatlara özellikle kendi memleketinde tatmanızı çok isterim. 

YEŞİL VE MAVİNİN MUHTEŞEM BULUŞMASI SUĞLA GÖLܒNE YELKEN AÇIN 

Ülkemizin en güzel ve en temiz göllerinden olan Suğla Gölü’nde doğanın muhteşem ambiansını yaşamak, kuşların göz alıcı kanat çırpışlarını, süzülmelerini doyasıya izlemek, tertemiz oksijeni solumak, ruhunuzun adeta mest olacağı enstantanelere bizzat şahit olmak üzere yeşil ve mavinin muhteşem buluşması Suğla Gölü’ne yelken açın, hep seyahatte kalın.

 

 

Yorum Yazın

İçeriğimiz ile ilgili değerlendirmelerinizi ve içeriğimize eklenmesini istediğiniz konular var ise lütfen yorum olarak iletiniz.

Diğer sosyal medya adreslerimizden takip edebilirsiniz.

(Mesaj için 255 karakter limiti bulunmaktadır.)
NEMRUT’UN KIZI: TATVAN
NEMRUT’UN KIZI: TATVAN
 • 8.06.2021
 • 108 gün önce
Akşehir
Akşehir
 • 30.05.2021
 • 117 gün önce
DOĞANIN BESTESİ: SARIVELİLER
DOĞANIN BESTESİ: SARIVELİLER
 • 25.05.2021
 • 122 gün önce
Hz. Nuh'un Şehri: Silopi
Hz. Nuh'un Şehri: Silopi
 • 16.05.2021
 • 131 gün önce
Suğla Gölü
Suğla Gölü
 • 16.05.2021
 • 131 gün önce
ABCDEFGH4
ABCDEFGH4
 • 23.09.2020
 • 366 gün önce