Yükleniyor...

NEMRUT’UN KIZI: TATVAN

Öyle bir şehir ki adeta tüm güzellikler kendisinde toplanmış. Masmavi bir denizi (Van Gölü), tertemiz havası, yemyeşil ormanları, kadim tarihi eserleri, enfes damak tatları ile misafirlerini dört gözle bekler bu güzel şehir. Tarihi ipek yolları üzerine kurulmuş, minyatür güzellikleriyle sizi adeta baştan sona etkisi altına alan Tatvan, köklü bir tarihe ve zenginliğe sahiptir. Nemrut’un eteğine kurulmuş muhteşem cevizi, tütünü, organik balı, kervansarayları, kaleleri, türbeleri, çeşmeleri, köprüleri ve mağaraları ile ilgi çeken Büyük İskender’i ağırlamış,‘’Vadideki Güzel Şehir’’ Tatvan’a hoş geldiniz.

GÜZEL TATVAN BİTLİS’İN İLÇESİ

Tatvan’da ulaşımın her çeşidi oldukça gelişmiştir. Tatvan’ın, yolların kavşak noktasında olması sebebiyle ulaşım şehre büyük avantajlar sağlamaktadır. Tatvan, Bitlis’e yaklaşık 20 km mesafededir. İlçe sınırlarının büyük bir kısmını Van Gölü oluşturmaktadır. Tatvan’ın batısında Bitlis il merkezi, Güney’de Hizan, Kuzey’de Ahlat ve Kuzeybatı’sında Güroymak bulunur. Bölgeye gelmek için havayolunu kullanmak isteyenler Muş Havaalanını kullanabilirler.

DOĞUNUN SAHİLİ: TATVAN SAHİLİ

Son on yılda yapılan düzenlemeler kapsamında Arnavut kaldırımlı taşlarıyla Tatvan’ın Van Gölü kenarındaki sahili, ilçeyi ziyarete gelenlerin uğramadan gitmeyeceği bir cazibe merkezidir. Ege ve Akdeniz’in dingin ve enfes sahillerini aratmayan Tatvan Sahili’nde güneşin doğuşunu seyretmek yerli ve yabancı turistlerin en güzel etkinliklerinden… Berrak havalarda ise başı beyaz Süphan’ı izlemenin de ayrı bir zevki var…

TARİHİN DİNLENDİĞİ DURAK: EL AMAN KERVANSARAYI

Van Beylerbeyi Hüsrev Paşa tarafından yaptırılan bu nadide evler, 16. yüzyılın izlerini taşımaktadır. El Aman Kervansarayı, Osmanlı döneminde han olarak kullanıldığı gibi günümüzde Anadolu’da inşa edilen on büyük kervansaraydan biri olma özelliğini taşımaktadır. El Aman Kervansarayı, 160 tane birbirinden özel odaya ev sahipliği yapmaktadır. Günümüzde ise kervansaray, sosyal tesis olarak kullanılmaktadır.

SOYLULARIN EBEDİ İSTİRAHATGAHI: URARTU KAYA MEZARLARI

Urartu döneminde yönetici ve soylu sınıf için yapılan bu devasa anıt mezarlar, Van Gölü iskelesi yakınında bulunmaktadır. Mezarlar, oda şeklinde inşa edilmiş ve iki odadan meydana gelmiştir. Urartular’da ölen kişi hediyelerle ve değerli eşyalarla gömüldüğü için, bu mezarlarda Urartu dönemini yansıtan, tunç kazanlar, bakraçlar, ok uçları, kılıçlar ve kamalar buluntu yelpazesinin sadece birkaçını oluşturmaktadır. Mezarlardaki işleme ve süslemeler zarif bir el işçiliğinin ürünüdür.

GÜNEŞ BURAYA YAKIŞTI: KALEKIRAN KALESİ

Perslerden günümüze kadar gelen Kalekıran Kalesi, Kral Şahmiran tarafından yaptırılmıştır. İlçeye hakim bir konumda yer alan kale, Nemrut Krater Gölü ile paralel konumda yer alan bir tepede bulunmaktadır. Kalekıran Kalesi üzerinden doğan güneşin doğuşundaki güzellik o kadar muhteşemdir ki bu anı tekrar yaşamak için güneşin battığı saatte arkadaşlarınızla tekrar burada buluşabileceğinizi garanti ediyoruz.

TARİH KOKAN: SAINT GEORGE KİLİSESİ

Göllü Ovası’nda yer alan buram buram tarih kokan yapı Karçıkan Piskoposluk Merkezi’de Saint George Kilisesi içerisinde bulunmaktadır. Yapının inşaat tekniği, mimarisi ve dekoratif süslemelerinden hareketle Saint George Kilisesi, 900’lü yıllardan bu yana tarihteki birçok uygarlığa tanıklık etmiş ve dimdik ayakta durmaya çalışmıştır. Maalesef artık kilise, büyük oranda tahrip olmuş durumdadır. Manastır, Van-Tatvan Karayolunun 35. kilometresinde yer almakta olup bu tarih kokan yapıyı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

BÜYÜK İSKENDER’İN CENNET KÖŞESİ: NEMRUT DAĞI KRATER GÖLÜ

Adıyaman’daki Nemrut’un aksine Tatvan’daki Nemrut Dağı, Farsça ‘’Sönmüş Dağ’’ anlamına gelir. Dağın zirvesine doğru yol aldığınızda, dağın aktif olduğu zamanlardaki 600 yıllık siyah taşlara rastlayabilirsiniz. Nemrut, volkanik bir dağdır. Kraterlere su dolması ile 5 adet göl oluşmuştur. Bunların en büyüğü Soğuk Göl’dür. Nemrut Türkiye’nin en büyük krater gölü olmasıyla yeşilin içinde renk renk çadırlarıyla sizi kendine hayran bırakmaktadır. Ülkemizde olduğundan mıdır bilinmez ama hilal şeklindedir. Nemrut Dağı Krater Gölü, su sporları ve sörf için uygundur.  Gölün buz gibi soğuk sularında yetişen sazan balıklarının yanı sıra, irili ufaklı göllerin bulunduğu alanda içinden sıcak su buharı fışkıran krater bacaları ile Nemrut Dağı Krater Gölü’nde tam bir görsel şölene eşlik edebilirsiniz. Nemrut Dağı özellikle kış sporları için oldukça tercih edilen bir yerdir. Nemrut Dağı Kayak Merkezi Tesisleri, bu muhteşem doğayı konuklar için oldukça cazip bir hale getirmektedir.

DOĞU’DA MAVİ YOLCULUĞA HAZIR MISINIZ?

Tatvan’da yolcu ve yük taşımacılığının büyük çoğunluğu mavi sularda feribotlarla sağlanmaktadır. Tatvan’da feribot inşa tersanesi, 1945 yılında faaliyetlerine başlamıştır. Mavi yolculuğa 74 yıldır aşina olan halk, yerli ve yabancı turistleri de feribotlara aşina yapmış. Şöyle ki Van Gölü üzerindeki seyahatte kendinizi adeta ülkelerarası mavi yolculukta gibi hissedebilirsiniz. Feribotların ünü yurtdışına kadar yayılmıştır. Nitekim Trans Asya Seferi ile Tatvan’dan yurt dışı bağlantısı da sağlanıyor.

ANADOLU’DAKİ İLK TÜRK ŞEHRİ: AHLAT

Tatvan ve Ahlat arası yaklaşık 44 kilometredir. Nemrut ve Süphan Dağı arasına kurulmuş bu tarihi şehir, kökenlerimizin membası olarak kabul edilebildiği gibi aynı zamanda Türklerin de Anadolu’ya giriş yaptığı kapı olarak bilinmektedir. Kutlu belde Ahlat, Selçuklular’da ‘’İslamın Kubbesi’’, Osmanlılar’ın ‘’Ata Şehri’’, Evliya Çelebi’nin ise ‘’Oğuz Taifesi Şehri’’ olarak adlandırılmıştır. Urartulardan Osmanlılara kadar sayısız medeniyete kucak açmış bu naif şehirde tüm medeniyetlerin izlerini görmek mümkündür. Selçuklu motiflerinden kahramanlığı ve gücü simgeleyen kurt izi, kem bakışları defeden ve bolluğun simgesi Pıtrak, buradaki yapıtlarda bu köklü medeniyetin dokusunu yansıtmaktadır. Kahramanlıkları ve derin tarihi, bu mistik şehrin Dünya’nın da en büyük Türk-İslam açık hava mezarlığı olarak saygın bir yere sahip olmasını sağlamıştır. Bununla birlikte Ahlat tarihi bölgesi, dünya turizminde açık hava müzesi olarak cazip bir hale gelmiştir. ‘’Kümbetler Şehri’’ olarak da anılan Ahlat’ta 13. ve 15. yüzyıllarda inşa edilen 100’ü aşkın kümbet, eski günlerdeki zerafetiyle sizleri kucaklıyor. Ahlat Kümbetlerinin en saygınları, Şeyh Necmeddin, Erzen Hatun, Usta Şagirt ve Bayındır Kümbetleridir.

MİDENİZ BAYRAM ETSİN: BÜRYAN KEBABI

Tatvan ve Siirt’in geleneksel muhteşem tatlarından biri olan Büryan Kebabı; Tatvan’ın yemyeşil çayırlarında otlamış ve sütten kesilmiş, kuzu etlerinden yapılıyor. Özel yöntemlerle marine edilen et, kuyu şeklindeki tandırlarda saatlerce pişiriliyor. Büryan kebabı, Tatvan’ın yıllardır değişmeyen eşsiz enfes lezzetlerinden biri…

BÜYÜK İSKENDER’İN VE ORHAN GAZİ’NİN UĞRAK YERİ AHLAT’A YELKEN AÇIN

Van Gölü’nün masmavi sularından eşsiz güzelliklere yelken açmak için mutlaka Tatvan’ı ziyaret etmeli, Keşkeğinden, Büryan Kebabından, İnci Kefali’nden mutlaka ama mutlaka tatmalısınız. Ayrıca Ahlat bastonlarıyla da büyüklerinize güzel ve anlamlı sürpriz yapabilirsiniz. Huzurla, sevgiyle, neşeyle, güzelliklerle en önemlisi Murat Ak Seyahatle kalın, hoşçakalın.

Seval GÜVEN

Youtube Kanalımız: https://www.youtube.com/channel/UCJ6rBjtwKL1qiuAph_BMU8g

Facebook Sayfamız:  https://www.facebook.com/muratak2288/

Facebook Grubumuz: https://www.facebook.com/groups/1379770878706637/

Instagram Sayfamız: https://www.instagram.com/gezgindocent/

Yorum Yazın

Diğer sosyal medya adreslerimizden takip edebilirsiniz.

İçeriğimiz ile ilgili değerlendirmelerinizi ve içeriğimiz ile ilgili eklenmesini istediğiniz konular var ise lütfen yorum olarak iletiniz.

(Mesaj için 255 karakter limiti bulunmaktadır.)
Akşehir
Akşehir
 • 17.4.2021
 • 28 gün önce
DOĞANIN BESTESİ: SARIVELİLER
DOĞANIN BESTESİ: SARIVELİLER
 • 14.10.2020
 • 214 gün önce
ABCDEFGH4
ABCDEFGH4
 • 23.9.2020
 • 234 gün önce
Suğla Gölü
Suğla Gölü
 • 27.8.2020
 • 261 gün önce
BİSKÜVİ KOKAN ŞEHİR KARAMAN
BİSKÜVİ KOKAN ŞEHİR KARAMAN
 • 31.5.2020
 • 349 gün önce
HÜZÜNLÜ KADİM ŞEHİR: HASANKEYF
HÜZÜNLÜ KADİM ŞEHİR: HASANKEYF
 • 28.12.2019
 • 505 gün önce
Kuzey’in Kızı: Oslo
Kuzey’in Kızı: Oslo
 • 26.12.2019
 • 507 gün önce