Yükleniyor...

KURULUŞUN BEŞİĞİ: SÖĞÜT

İslam dinini bütün dünyaya yayan, tarihi ve insanlarıyla ziyaretçileri mest eden, Osmanlı ismiyle Türk’ün adını bütün dünyaya duyuran, Fatih’iyle yeni bir çağ açan, Sultan Süleyman’ıyla Viyana’ya kadar varan, Abdülhamid’iyle tarihe ve hainlere inat dimdik ayakta duran ve 3 kıtada 600 yıl boyunca 36 padişah ile hakkaniyet ve adalet ile hüküm sürecek olan Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti Söğüt’e hoş geldiniz.

DEV İMPARATORLUĞUN DOĞDUĞU TOPRAKLAR: SÖĞÜT

Cihan devletinin tohumlarının atıldığı, sınırlarının Viyana’ya kadar uzandığı, üç kıtada at koşturan Osmanlı İmparatorluğu’nun doğduğu yerdir Söğüt. Bu köklü mekân, bütün değerleri ve güzellikleriyle güzel ülkemizin yemyeşil şehri Bilecik’te yer almaktadır.

BÜYÜK KOMUTAN: ERTUĞRUL GAZİ HAZRETLERİ

Devletlerden önce gönülleri fetheden, Allah ve Resulüne âşık olan ve büyük Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşuna önderlik yapmış Ertuğrul Gazi’nin memleketi Söğüt,  asırlarca sürecek bir huzur içinde yaşamı sağlayacak devletin kuruluş merkezidir. Öte yandan bu manevi ortamda bulunan süslemeler, ziyaretçileri adeta büyülemektedir.

CİHAN HÂKİMİYETİNİN KANITLARI SÖĞÜT’TE

Büyük ced Ertuğrul Gazi’nin türbesinde,  bir zamanlar Osmanlı Devleti’nin yönetiminde olan ülkelerden getirilen topraklar yer almaktadır. Türbe içerisine girdiğinizde sizi gururlandıracak bir tabloyla karşı karşıya kalacaksınız.

KALEM İŞİ SÜSLEMELERİN DİLLENDİĞİ DUVARLAR

Türbe içerisinde bulunan sultan Abdülhamid Han Hazretleri zamanında yapılan muhteşem kalem işi süslemeler, ziyaretçileri hayrete düşürmektedir. Türbenin hemen başında Türk bayrağı, kayı bayrağı ve diğer Türk devletlerinin bayrakları bulunmaktadır. Maalesef kurtuluş savaşı sırasında Yunan işgali ile türbeye zarar verilmiştir. Yunanlıların Söğüt’e ve türbeye verdikleri zarar hala gün yüzündedir.

KADİM TARİH VE HARİKA TABİATIN BULUŞTUĞU YER: SÖĞÜT

Büyük ced Ertuğrul Gazi’nin türbesinin dışında, alplerin mezarlarının yanı sıra Ertuğrul Gazi’nin hanımı Halime Hatun ve oğlu Savcı Bey’in mezarları da güzel Söğüt’te bulunmaktadır. Mezarın çevresindeki muhteşem doğa manzarası, ziyaretçilerine keyif verici bir görsel şölen sunmaktadır.

UNUTULMAYAN DEĞERLERİMİZ

Söğüt’te yer alan Ertuğrul Gazi Müzesi, sizleri asırlar öncesine götürecektir. Kültür ve değerlerimizin adeta göz önünde sergilendiği bu mekânda ahşap işçiliği muhteşem bir görsel şölen sunmaktadır. Türk evi mimarisiyle dikkat çeken Ertuğrul Gazi Müzesi’nde Kayı boyunun gelenekleri nakledilmekte ve tarih kokan birçok değerli eser sunulmaktadır.

ALP’LERİN YURDU: SÖĞÜT

Dünyada 6 asır boyunca adalet ve hoşgörüyle hüküm sürecek, Devlet-i Ali Osmaniye’nin kurucusu Osman Bey’i Söğüt’te yetiştiren Ertuğrul Gazi’ye saygı nöbeti tutulmaktadır. Türbenin girişinde yer alan alp kıyafetli görevliler, ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir.

OSMANLI MUTFAĞI’NIN YAŞATILDIĞI MUHTEŞEM  LEZZETLER

Ata yurdu Söğüt, bütün dünyayı hayret içinde bırakan muhteşem Osmanlı mutfağını günümüzde de büyük bir ustalıkla yaşatmaktadır. Burada o filmlerdeki muhteşem Osmanlı lezzetlerini tadabilir, atalarımızın ellerinden çıkan leziz yemeklerin tariflerini alabilirsiniz.

KENDİ KÜÇÜK AMA TARİHİ BÜYÜK: SÖĞÜT

Büyük Türk devletinin doğduğu yer olan Söğüt’te her yıl Ertuğrul Gazi’yi anma etkinlikleri, Türkiye’nin her tarafından katılımcılar ile büyük bir heyecan içinde düzenlenmektedir. Diriliş Ertuğrul dizisiyle daha fazla dikkat çekmeye başlayan Söğüt, manevi iklimiyle ve yemyeşil doğasıyla asırlardır misafirlerini hoşgörü ile ağırlamaya devam etmektedir. Devletimizin var olmaya başladığı bu mekânı, bütün ülkemizdeki vatanseverlerin mutlaka ziyaret etmesi gerekmektedir.

KUTLU BELDE SÖĞÜT

Kuruluşun beşiği, Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti Söğüt 1231 senesine kadar ismi Thebasion’du. Anadolu Selçuklu Devleti’nin sefer komutanı Ertuğrul Gazi tarafından Söğüt ve çevresi, İznik İmparatorluğu’ndan alınarak fethedilmiştir. Fetihten sonra bu kutlu başarıyı ödüllendirmek üzere Anadolu Selçuklu Hükümdarı III. Alaaddin Keykubat tarafından Söğüt, Domaniç çevresi ile birlikte Ertuğrul Gazi’nin boyu Kayı Boyu”na verilmiştir. Kutlu belde Söğüt’te Ertuğrul Gazi Hazretleri’nin türbesi dışında ziyaret edilmesi gereken birçok mekan bulunmaktadır. Kaymakam Çeşmesi, Çelebi Mehmet Camisi, Dursun Fakih Türbesi, Etnoğrafya Müzesi, Türk Dünyası Anıtı, Hamidiye Camisi ve Külliyesi, Karakeçili Park, Yukarıdere Mesire Alanı bu mekanların başında yer almaktadır.

CİHAN İMPARATORLUĞUNUN MİHENK TAŞI SÖĞÜT’E YELKEN AÇIN

Evet, sevgili dostlar, bu ülkede şuan huzur ve güven içerisinde yaşıyorsak biliniz ki serüveni Söğüt’te başlayan Devleti Ali Osmaniye’nin ve yine Kurtuluş Savaşımızın önderi, cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün vesileleri, Yüce Allah’ın takdir ve inayetleri iledir. Atalarımız, insan geçmişini bilmezse geleceğini de bilmezmiş derler. İşte bizler de mutlaka kadim ve en güçlü medeniyetlerimizden birinin, köklü Osmanlı Devleti’mizin doğduğu yer Söğüt’e gitmemiz ve oradaki manevi atmosferi, milli bilinci, ulusal duyarlılığı almamız gerekmektedir. Bu duygularla hepiniz hoşçakalın, hep seyahatte kalın.

Haşim BARMAN

Youtube Kanalımız: https://www.youtube.com/channel/UCJ6rBjtwKL1qiuAph_BMU8g

Facebook Sayfamız:  https://www.facebook.com/muratak2288/

Facebook Grubumuz: https://www.facebook.com/groups/1379770878706637/

Instagram Sayfamız: https://www.instagram.com/yrd.doc.dr._murat_ak_seyahat/?hl=tr

Yorum Yazın

Diğer sosyal medya adreslerimizden takip edebilirsiniz.

İçeriğimiz ile ilgili değerlendirmelerinizi ve içeriğimiz ile ilgili eklenmesini istediğiniz konular var ise lütfen yorum olarak iletiniz.

(Mesaj için 255 karakter limiti bulunmaktadır.)
Akşehir
Akşehir
 • 17.4.2021
 • 28 gün önce
DOĞANIN BESTESİ: SARIVELİLER
DOĞANIN BESTESİ: SARIVELİLER
 • 14.10.2020
 • 214 gün önce
ABCDEFGH4
ABCDEFGH4
 • 23.9.2020
 • 234 gün önce
Suğla Gölü
Suğla Gölü
 • 27.8.2020
 • 261 gün önce
BİSKÜVİ KOKAN ŞEHİR KARAMAN
BİSKÜVİ KOKAN ŞEHİR KARAMAN
 • 31.5.2020
 • 349 gün önce
HÜZÜNLÜ KADİM ŞEHİR: HASANKEYF
HÜZÜNLÜ KADİM ŞEHİR: HASANKEYF
 • 28.12.2019
 • 505 gün önce
Kuzey’in Kızı: Oslo
Kuzey’in Kızı: Oslo
 • 26.12.2019
 • 507 gün önce