Yükleniyor...

Isparta Eğirdir: Cennetin Tam Yeridir

CENNETİN TAM YERİ

Can gezikolikler, sevgili dostlar hepinize selamlar. Yazılarımızı; Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin üzerinden DR. MURAT AK SEYAHAT YAZARI sayfamıza beğeni yaparak takip edebilir, aynı isimli Facebook grubumuza katılabilirsiniz. Bu yazımızda Göller Bölgesi’nde Isparta ili sınırları içerisinde bulunan birbirinden güzel manzaraları ve muhteşem güzelliğiyle ünlü Eğirdir’e gidiyoruz.

EĞİRDİR: CENNETİN TAM YERİDİR

Sevimli ve utangaç bir çocuk edasıyla muhteşem bir güzelliğe sahip olan Eğirdir Gölü, tam bir cazibe merkezi. Ülkemizin en güzel ve en büyük göllerinden biri olan Eğirdir Gölü, büyüleyici görünümüyle  doğa turizmi ve fotoğraf tutkunlarını bekliyor.

GÖLLER BÖLGESİNİN MAVİ GERDANLIĞI

Eğirdir Gölü, o kadar muhteşem bir güzelliğe sahip ki görüp de hayran kalmamak mümkün değil. Taşeli Platosu’nda Göller Bölgesi’nde yer alan Eğirdir Gölü, adeta mavi bir gerdanlığı andırıyor. Her ne zaman, hangi konumdan olursa olsun bu muhteşem tabloyu izlerseniz izleyin ruhunuzun bu güzelliği hissetmesi an meselesi….  

EĞİRDİR GÖLÜ ÜLKEMİZİN EN BÜYÜK 2. TATLI SU GÖLÜ

150 km. kıyı uzunluğuna sahip olan Eğirdir Gölü, ülkemizin en büyük, en önemli ve en güzel göllerinden biri. Eğirdir Gölü Havzası, ayrıca birbirinden muhteşem doğal güzellikleri de içerisinde barındırmaktadır.  Kovada Gölü Milli Parkı ve Gelincik Dağı Tabiat Parkı, bunlardan en dikkat çekici olanları. 

MAVİNİN 7 TONU BU GÖLDE

Dünyada çok nadir rastlanan bir özelliğe sahip Eğirdir Gölü. Mavinin 7 tonunu da aynı anda Eğirdir Gölü’nde görebilmek mümkün. Her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olan Eğirdir Gölü, fotoğraf tutkunları için de birbirinden güzel pozlarını vermek için hazır. 

 ÇABUK DERİNLEŞMİYOR HERKES İÇİN UYGUN

Eğirdir Gölü’nün halkın kullanımına sunulmuş birçok plajı hem gayet temiz hem de çabuk derinleşmeyen yapısıyla çocuklar ve yüzmeyi bilmeyenler için son derece ideal. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Eğirdir Gölü, temizliği ve güzelliği ile göz dolduruyor. 

DENİZ İLE BAĞLANTISI OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ ?

Eğirdir Gölü’nün en önemli özeliklerinden biri de denizle olan bağlantısı. Göl, Kovada kanalı ile fazla sularını Kovada Gölü’ne aktarmakta. Su, Kovada Vadisi’nden, Aksu Çayı’na oradan da karstik yollarla Akdeniz’e boşalıyordu. Ancak son yıllarda gölün suları artık sulama ve enerji temini amacıyla Çandır Ovası’nda yaptırılan Karacaören I ve II Barajlarına gelmektedir. Eğirdir Gölü’nden Kovada Gölü’ne doğru seyahat edildiğinde, iki göl arasında su transferini sağlayan yaklaşık 20 km’lik Kovada Kanalı görülebilmektedir. CAN ADA VE YEŞİL ADA

Harikulade bir görünüme sahip Eğirdir Gölü’nde iki adet ada bulunmaktadır. Bunlar Can Ada ve Yeşil Ada. Her iki ada da karayoluyla Eğirdir’e bağlanmaktadır. Can Ada’da herhangi bir yaşam alanı bulunmuyor. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Eğirdir’i ziyaret ettiğinde kendisine bu ada hediye olarak tahsis edilmiş. Daha sonra ise tekrar mülkiyeti Eğirdir Belediyesi’ne geçmiş. Yeşil Ada ise Eğirdir’in en canlı ve en güzel noktalarından biri. Piknik alanları, ev pansiyonları ve restoranların yanı sıra adada Aya Stefanos Kilisesi gibi tarihi mekanlar da bulunmaktadır. 

GÖL KENARINDA MUTLAKA PİKNİK YAPIN

Piknik için tahsis edilmiş göl kıyısında bulunan alanlarda veya Yeşil Ada’da muhteşem göl manzarası eşliğinde pikniğinizi yapabilir, mis gibi temiz havanın eşliğinde çayınızı yudumlayabilirsiniz.

EĞİRDİR’İN LEVREĞİ ÇOK MEŞHUR

Eğirdir Gölü, tatlı bir su gölü olması nedeniyle canlı bir yaşama da ev sahipliği yapıyor. Gölde sazan ve kefal bol miktarda bulunmaktadır. Göl levreği ise bunlardan damak tadı en meşhur olanlarından biri. Eğirdir’e geldiğinizde göl levreğinin enfes lezzetinin tadına bakmadan sakın ayrılmayın. 

DÜNDAR BEY MEDRESESİNİ (TAŞ MEDRESE) MUTLAKA GÖRÜN

Eğirdir’in en önemli tarihi mekanlarından biri Dündar Bey Medresesi. Şehir merkezinde çarşı içinde bulunan Dündar Bey Medresesi, 1237 yılında Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında ilk haliyle han olarak imar edilmiş. Hamidoğlu Dündar Bey tarafından ise 1301 yılında medreseye çevrilmiştir. Medresenin giriş kapısı üzerinde bulunan kitabede de yapılışı ile ilgili bilgiler bulunmakta olup hana çevrildiği yazılıdır.

BARLA’YA UĞRAMADAN DÖNMEK OLMAZ

Eğirdir Gölü’nün doğal güzelliklerle bürünmüş ünlü bir kasabası da var. Barla Köyü, Eğirdir Gölü’nün en güzel pozlarını sakladığı özel köşelerinden biri. Aynı zamanda Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri’nin de bir süre kaldığı Barla, her yıl binlerce ziyaretçiyi  ağırlıyor.

ELMASININ TADINA DOYUM OLMAZ

İçinde bulunan petkinden dolayı son derece doyurucu olan Eğirdir elmasının tadı da çok güzel. Eğirdir’e seyahat ederken yol boyunca dört bir tarafta mis gibi kokan elma bahçelerini seyredebilir, mevsiminde köylüler tarafından sepetlere doldurulmuş taptaze elmaların tadına bakabilirsiniz.

DAĞ KOMANDO TUGAYI DA EĞİRDİR’DE

Eğirdir’in ülkemizin askeri misyonunda da çok önemli bir yeri var. Dağ Komando Tugayı, Eğirdir’de bulunuyor ve ülkemizin komandolarının önemli bir bölümü bu çok zorlu eğitim merkezinde yetiştiriliyor.

BURALARI SAKIN UNUTMAYIN

Kovada Millî Parkını, Kasnak Meşesi Ormanını, Yazılı Kanyon Millî Parkını, Prostanna Antik Kentini, Zindan Mağarasını, Eğirdir Kalesini, Hızırbey Camisini görmeden Eğirdir’den ayrılmayın….

Sevgili dostlar, can gezikolikler Eğirdir’in güzelliği satırlara dökmekle ancak bu kadar anlatılabilir gelip görmek lazım diyorsanız özgürlüğünüzü alın ve Eğirdir’e doğru yelken açın, hep seyahatte kalın….

Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin: DR. MURAT AK SEYAHAT YAZARI

 

 

Yorum Yazın

Diğer sosyal medya adreslerimizden takip edebilirsiniz.

İçeriğimiz ile ilgili değerlendirmelerinizi ve içeriğimiz ile ilgili eklenmesini istediğiniz konular var ise lütfen yorum olarak iletiniz.

(Mesaj için 255 karakter limiti bulunmaktadır.)
Akşehir
Akşehir
 • 17.4.2021
 • 28 gün önce
DOĞANIN BESTESİ: SARIVELİLER
DOĞANIN BESTESİ: SARIVELİLER
 • 14.10.2020
 • 214 gün önce
ABCDEFGH4
ABCDEFGH4
 • 23.9.2020
 • 234 gün önce
Suğla Gölü
Suğla Gölü
 • 27.8.2020
 • 261 gün önce
BİSKÜVİ KOKAN ŞEHİR KARAMAN
BİSKÜVİ KOKAN ŞEHİR KARAMAN
 • 31.5.2020
 • 349 gün önce
HÜZÜNLÜ KADİM ŞEHİR: HASANKEYF
HÜZÜNLÜ KADİM ŞEHİR: HASANKEYF
 • 28.12.2019
 • 505 gün önce
Kuzey’in Kızı: Oslo
Kuzey’in Kızı: Oslo
 • 26.12.2019
 • 507 gün önce