Yükleniyor...

Bulutlara Yolculuk Başlıyor: Antalya Tahtalı Dağı

BULUTLARA YOLCULUK BAŞLIYOR

Can gezikolikler, sevgili dostlar hepinize kucak dolusu selamlar. Yazılarımızı Facebook, Twitter, Linkedin ve Instagram üzerinden DR. MURAT AK SEYAHAT YAZARI sayfamıza beğeni yaparak takip edebilir, aynı isimli Facebook grubumuza da katılabilirsiniz.

TAHTALI veya OLİMPOS DAĞI

Akdeniz’in masmavi sularından efsanelere konu olmuş Olimpos dağına, bulutlara uzanan bir yolculuk. Yurdumuzda teleferik eşliğinde, seyir yolculuğunun en güzel rotalardan biridir Tahtalı Dağı veya antik dünyadaki ismi ile Olimpos dağı. Ve bu rotada size eşlik edecek dağ geyikleri, tavşanlar, kartallar ve daha nice yabani hayvanlar. Akdeniz’in doyumsuz güzelliğini, keyifle seyredebileceğiniz bir yolculuk peşindeyseniz işte tam adresindesiniz. 

2365 METRE YÜKSEKLİKTE MUHTEŞEM BİR GÜZELLİK

Teleferik yolculuğumuz bölgenin denize en yakın en yüksek noktası konumu olan 2365 metre yüksekliğe kadar sürüyor. Her bir karışında ayrı bir güzellik, bambaşka enstantaneler bulunan Tahtalı dağında kış aylarında özellikle zirveye yakın bölgelerde yoğun kar da bulunuyor.

ANTİK DÖNEMLERDE ADI OLİMPOS

Tahtalı dağı, antik dönemlerde ismi Olimpos olarak anılan sayısız mitolojik efsaneye konu olmuş bir dağ. Beydağları milli parkı içerisinde yer alan Tahtalı dağı, bu özelliğiyle sizleri antik dünyanın gizemli serüvenlerine de kapı aralıyor. Olimpos, eski yunanca da sözde Tanrıların mesken tuttuğu Olimpos (Tahtalı) dağı, dağın zirvesi anlamlarında kullanılıyor. Tahtalı ise bölgede güvercin sürülerine verilen ad. Dağda güvercinler yoğun biçimse sürü halinde gezdikleri için dağa Tahtalı isminin verildiği rivayet ediliyor.

 

TELEFERİK PROJESİ İSVEÇ ALMAN ORTAKLIĞINDA YAPILMIŞ

Tahtalı Dağı teleferiği, bir İsveç şirketi olan Fajos ile Teleferik üreticisi olan Alman şirketi Garaventa ortaklığı ile 29 yıllığına kamudan kiralamış. Çek ya da Yugoslav asıllı olup İsveç’te yaşadığı belirtilen Fajos firmasının sahibi Jan Jirotka, cennet ilçemiz Kemer’e tatile gelir. Dağcılığa ilgili olduğunu söyleyen Jan Jirotka, Tahtalı Dağı’na çıkar. Gördüğü muhteşem tabloya hayran kalan Jirotka, Tahtalı dağına teleferik yapma düşüncesini resmi makamlara iletir. Uzun süren görüşme ve değerlendirmelerden sonra Fajos şirketi, teleferik üreticisi Alman Garaventa şirketi ile ortaklık imzalayıp Olimpos Tahtalı dağına teleferik projesi yapım işine başlar.

DÜNYANIN EN UZUN İKİNCİ AVRUPA’NIN İSE EN UZUN TELEFERİĞİ

Bir mühendislik harikası olarak ifade edilen Tahtalı (Olimpos) Teleferiği 4350 metre uzunluğunda ve 80 kişilik kabinlerden oluşuyor. Özel tasarımı nedeniyle, tüm bölgeyi 360 derecelik bir açıyla izleyebileceğiniz Teleferik, yaklaşık 10 dk. içerisinde 1640 metre yükseklik kat edebilme özelliğine de sahip. Tahtalı dağı teleferiği aynı zamanda birçok en özeliği de taşıyor. Bu bağlamda, teleferik sadece ülkemizin değil Avrupa’nın da en uzun teleferiği. Dünyada ise en uzun ikinci teleferik olarak kabul ediliyor. 

SLOGANIMIZ SEA TO SKY

2007 yılında hizmete giren Tahtalı dağı teleferiği için slogan olarak “sea to sky” yani gökyüzü için deniz sloganı belirlenmiş. Deniz seviyesine yakın bir konumdan yaklaşık 2365 metrelik bir zirveye yolculuk söz konusu olduğu için bu sloganın belirlenmesi gayet isabetli olmuş. 

ZİRVEDE GÜNEŞİN DOĞUŞU BİR BAŞKA

Tahtalı dağının zirvesinde yapabileceğiniz birçok etkinlik bulunuyor. Bulutların içinde ve üzerinde doyumsuz kareleri fotoğraf makinenizde yakalayabileceğiniz gibi güneşin doğuşunu sıcak bir kahve eşliğinde izlemek, muhteşem Akdeniz manzarasına nazır çayınızı yudumlamak, tertemiz havayla yürüyüş turuna çıkmak, adrenalin tutkunuysanız bungee jumping yapmak bu etkinlikler arasında sayılabilir.

SOSYAL DONATI ALANLARI DA MEVCUT

Olimpos dağı zirve merkezinde muhteşem manzaranın keyfini sürmek üzere sosyal donatı alanları da düşünülmüş. Bu amaçla zirvede 200 kişi kapasiteli toplantı ve konferans salonları, açık ve kapalı restoranlar, Shakespeare Mountain Bistro, dürbün donanımlı seyir terasları ve yamaç paraşütü (paragliding) gibi alanlar ve faaliyetler bulunmaktadır.

 ULAŞIM GAYET KOLAY

Tahtalı dağına ulaşım gayet kolay. Antalya üzerinden Kemer karayoluna çıktıktan sonra Kiriş ve Çamyuva güzergahlarının ilk sapaklarını geçtikten sonra yolun hemen sağ tarafında görebileceğiniz teleferik tabelasından içeriye sapabilirsiniz. Buradan yaklaşık 8 km. kadar yol aldıktan sonra Olimpos teleferik istasyonuna ulaşabilirsiniz. Teleferikten Tahtalı dağının zirvesine yolculuğunuz ise yaklaşık 15 – 20 dk. kadar sürecek. Sonra sürün bu muhteşem manzaranın keyfini.

RÜYAMSI GÜZELLİK TAHTALI DAĞINA YELKEN AÇIN

Haftaya inşallah başka bir rotada buluşmak dileğiyle, özgürlüğünüzü alın ve rüyalarda görülebilecek kadar güzel Olimpos (Tahtalı) dağına yelken açın, hep seyahatte kalın……

Facebook, Twitter, Linkedin ve Instagram: DR. MURAT AK SEYAHAT YAZARI

Yorum Yazın

Diğer sosyal medya adreslerimizden takip edebilirsiniz.

İçeriğimiz ile ilgili değerlendirmelerinizi ve içeriğimiz ile ilgili eklenmesini istediğiniz konular var ise lütfen yorum olarak iletiniz.

(Mesaj için 255 karakter limiti bulunmaktadır.)
Akşehir
Akşehir
 • 17.4.2021
 • 28 gün önce
DOĞANIN BESTESİ: SARIVELİLER
DOĞANIN BESTESİ: SARIVELİLER
 • 14.10.2020
 • 214 gün önce
ABCDEFGH4
ABCDEFGH4
 • 23.9.2020
 • 234 gün önce
Suğla Gölü
Suğla Gölü
 • 27.8.2020
 • 261 gün önce
BİSKÜVİ KOKAN ŞEHİR KARAMAN
BİSKÜVİ KOKAN ŞEHİR KARAMAN
 • 31.5.2020
 • 349 gün önce
HÜZÜNLÜ KADİM ŞEHİR: HASANKEYF
HÜZÜNLÜ KADİM ŞEHİR: HASANKEYF
 • 28.12.2019
 • 505 gün önce
Kuzey’in Kızı: Oslo
Kuzey’in Kızı: Oslo
 • 26.12.2019
 • 507 gün önce