Yükleniyor...

rtreterterterterterterert


BİSKÜVİ KOKAN ŞEHİR: KARAMAN

Bisküviyi hele ki çayın yanında yorgunken, misafirlikteyken veya misafirimiz varken veya atıştırmalık bir şeyler aradığımızda sevmeyen var mıdır? Biraz zor gibi. Bir de cadde başında,kaldırımda yürürken, evinizin balkonuna çıktığınızda burnunuza buram buram bisküvi kokularının geldiğini hayal edin. Ne hissederdiniz? Buyrun o zaman bisküvi kokan şehir Karaman’a hoş geldiniz.

​KONYA KARAMAN MI?

Çok uzun yıllardır insanların aklında kalan ve tüm sorularda, yazışmalarda Karaman denildiğinde  “Konya-Karaman mı?” Yoksa diye soran herkese uzun uzadıya anlatılan, Karaman, 1989 yılında 70 plaka kodu ile il olan Türk Dili’nin başkenti şehrimizdir.

Konya ovasının bir parçası olan bir ucuna yumurta konduğunda diğer ucundan görünebilecek düzlükte elması bahçeleri, mısır, buğday tarlaları ve yetiştirdiği buğdayından bisküvisini üreten, bisküvi tüten bir şehirdir Karaman.

TARİHİN DERİNLİKLERİNDEN GELEN ŞEHİR: KARAMAN

MÖ 8000 yıllara kadar dayanan tarihi geçmişi ile Karaman şehri; Hititliler,Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Karamanoğulları ve Osmanlı devletinden kalma birçok tarihi eseri bünyesinde barındırmaktadır. Karaman şehri özelikle Karamanoğulları Beyliği döneminde Osmanlı Devleti’ne en son katılan beyliklerdendir. Karamanoğulları Beyliği döneminde Larende olan şehrin ism iCumhuriyet döneminde yöresi ile özdeşleşen Karamanoğulları Beyliği’nden dolayı Karaman ismini almıştır.


'

'

Yorum Yazın

Diğer sosyal medya adreslerimizden takip edebilirsiniz.Not:Mesajınız editör tarafından onaylandıktan sonra listelenecektir

(Mesaj için 255 karakter limiti bulunmaktadır.)