Yükleniyor...

Bir Güzellik Senfonisi: Düzce Güzeldere Şelalesi

 

 

Güzeldere Şelalesi

BİR GÜZELLİK SENFONİSİ: 

Sevgili dostlar, can gezikolikler hepinize kucak dolusu selamlar. Yazılarımızı Facebook, Twitter, Linkedin ve Instagram üzerinden DR. MURAT AK SEYAHAT YAZARI sayfamıza beğeni yaparak takip edebilir, aynı isimli Facebook grubumuza katılabilirsiniz.

Gözleriniz, bu büyülüğü güzelliği görmeden önce kulaklarınız muhteşem senfoninin nağmelerini duymaya başlar bile. Adımlarınız ilerlemeye başladıkça kulaklarınıza gelen senfoninin güzelliği, gözlerinizin merakı ise daha da büyümeye başlar. Sabırsızlanırsınız ve bu muhteşem güzellik ile buluşma anı geldiğinde, gözleriniz de kulaklarınıza hak vermeye başlamıştır artık.

 

ÜLKEMİZİN EN GÜZEL ŞELALELERİNDEN BİRİ

Düzce ilimiz Gölyaka ilçesi’nde yer alan Güzeldere Şelalesi, muhteşem güzelliğiyle hem ruhunuza, hem gözünüze, hem kulağınıza hitap ediyor. Bu nadide güzellik, cennet ülkemizde mutlaka görülmesi gereken destinasyonların başında geliyor. 

DEV KAYIN VE GÜRGEN AĞAÇLARIYLA ÇEVRİLİ

Güzeldere Şelalesi’ne ulaşmak için merdivenlerden aşağıya doğru indiğinizde, dört bir yanınızda devasa kayın ve gürgen ağaçlarını görüyorsunuz. Şelalenin muhteşem senfonisi eşliğinde, bu muhteşem ağaçlar seyrinize bambaşka bir güzellik katıyor, adeta ruhunuzu okşuyor. Çevrede kayın ve gürgen ağaçlarının yanı sıra söğüt, kızılağaç, dişbudak gibi farklı ağaç türlerini de görebilmek mümkün.

 

135 METRE YÜKSEKLİKTEN NAGMELENEN BİR BESTE

Güzeldere Şelalesi, yaklaşık 135 metreden kademeli olarak dökülüyor. Aynı zamanda ülkemizin en yüksek şelalelerinden biri olan Güzeldere’de nağmelenen bestenin tınılarına mutlaka kulak vermelisiniz. 

PİKNİK VE DİĞER REKREASYON İMKANLARI DA MEVCUT

Enfes bu doğal güzelliğin yanında sosyal donatı alanları da unutulmamış. Piknik, yürüyüş (trekking), manzara keyfi, çadır gibi aktiviteler için bölgede kır gazinosu, büfe ve kafe alanları mevcut. 

 

BAHAR ORTALARINDA GÜZELDERE BİR BAŞKA GÜZEL

Şelalenin debisi, yaz aylarında önemli oranda düşüyor. Bu yüzden Güzeldere’yi ziyaret etmek için en uygun zaman bahar mevsiminde. Bu mevsimde Güzeldere’yi ziyaret ederseniz yüksek debili suyun haşmetli görüntüsünü izleyebilir ve vakur sesini duyabilirsiniz.

DOĞAL ÜRÜNLERDEN SATIN ALIN

Güzeldere Şelalesi piknik alanı içerisinde bulunan kır restoranında; bölgenin bereketli topraklarında, tertemiz havasında, buz gibi akan sularında yetişen çok çeşitli doğal ürünler bulmanız mümkün. Bu kapsamda, bal, pekmez, özüt, marmelat gibi yörede hazırlanan ürünlerin tatlarına bakabilirsiniz.

 

AYNI ZAMANDA TABİAT PARKI

Güzeldere şelalesinin bulunduğu harikulade güzellikteki bölge, yerinde bir kararla 2011 yılında tabiat parkı olarak tescillenmiş.

????????????????????????????????????

EFTENİ GÖLÜ KUŞ CENNETİ YOL ÜSTÜNDE

Güzeldere Şelalesi’nin enfes güzelliğini görmeye giderken sizi bambaşka güzellikler de bekliyor. Bunlardan biri de Efteni gölü. Göl, aynı zamanda bir kuş cenneti. Göl çevresinde, aracınızı uygun bir yere çekerek kısa bir fotoğraf ve manzara keyfi molası vermeniz son derece eğlenceli olabilir.

DÜZCE’YE 28 GÖLYAKA’YA 16 KM UZAKLIKTA

Bu doyumsuz güzellik, Düzce il Merkezi’ne yaklaşık 28, Gölyaka ilçe Merkezi’ne ise yaklaşık 16 km. uzaklıkta bulunuyor. Yol, ulaşım için elverişli. Ancak yolun belli kesimleri yayla ve köylere ulaşım yolu olarak ta kullanıldığı için yavaş ve dikkatli seyredilmesinde fayda var.

 

DÜZCE İL MERKEZİNDEN ULAŞIM KOLAY

İstanbul yönünden gelenler için Hendek ilçesi çıkışında TEM oto yolundan ayrılmaları gerekiyor. Ankara yönünden gelenler Düzce il Merkezi çıkışında, TEM oto yolundan ayrılarak Gölyaka istikametine dönebilirler. Gölyaka ilçe Merkezi’nden ise Güzeldere Şelalesi tabelalarını izlemeniz gerekiyor. Direkt Düzce il Merkezi’ne gelmeniz durumunda, çarşı merkezinden itibaren Efteni Gölü Kuş Cenneti tabelalarını görebilir ve bu rotayı takip edebilirsiniz. Daha sonra Güzeldere Şelalesi tabelalarını izleyerek rahatlıkla bu muhteşem güzelliğe ulaşabilirsiniz.

 MUHTEŞEM SENFONİ İÇİN GÜZELDERE’YE YELKEN AÇIN

İnşallah başka bir seyahat durağında buluşmak dileğiyle, özgürlüğünüzü alın ve müthiş doğasıyla, tadına doyum olmayan fındığıyla, kadrajınıza alabileceğiniz sayısız güzellikteki enstantaneleriyle sizleri bekleyen Güzeldere’ye yelken açın, hep seyahatte kalın..

Fotoğraf desteği için sevgili Ahmet BOZDEMİR beyefendiye çok teşekkürler.

Facebook, Twitter, Linkedin ve Instagram: DR. MURAT AK SEYAHAT YAZARI

 

Yorum Yazın

Diğer sosyal medya adreslerimizden takip edebilirsiniz.Not:Mesajınız editör tarafından onaylandıktan sonra listelenecektir

(Mesaj için 255 karakter limiti bulunmaktadır.)